Aplinkos tvarkymas: 10 žingsnių, kuriuos reikia žinoti naujakuriams

03/14/2022

Atšilus orams, didžiausias pavasario rūpestis naujakuriams - aplinkos tvarkymas nuosavoje valdoje.

Tenka pripažinti, kad dažnas į aplinkos tvarkymą vis dar žiūri chaotiškai, sprendimus priima paskubomis, todėl ir padaro klaidų, kurias tenka taisyti ateityje: kažkas kažkaip išlygino sklypą, kažkas išplanavo ir išgrindė įvažiavimą bei takelius (kurie jau nuo pirmų dienų pasirodė neergonomiški ir nefunkcionalūs), pasėja veją, išsivedžioja laistymo sistemą pagal esamą situaciją. Po to arba nieko nesodina daug metų, arba pradeda sodinti viską, bet kur, neturėdami aiškios vizijos.

Visgi, kaip ir statant namą: paruošiamas projektas, numatomi statybos etapai, planuojamas darbų eiliškumas. Tokios pat praktikos reiktų laikytis ir planuojant savo sklypo aplinkos tvarkymą. Įsivertinkite, kiek kainuoja padarytos klaidos arba darbų, kurie nereikalingi darymas? Pvz. užsėjama veją visame sklype, po poros metų įrenginėjamas gėlynas, daržas ir veją nuiminėjama. Ir tokių pavyzdžių ne vienas.

Dažnai tenka perprojektuoti neergonomiškas terasas, spręsti per siaurų takų problemą, sukti galvą kaip ir kur persodinti chaotiškai išmėtytus augalus, tomet reikia ir perdaryti laistymo sistemą. Taigi, akivaizdu, kad turėdamas apželdinimo projektą- užsakovas laimi ne tik laiko, bet ir sutaupo lėšų.

Taigi, nuo ko turėtų prasidėti aplinkos tvarkymas?

  1. Pirmiausiai reikia atlikti šeimos poreikių ir galimybių analizę. Net jei ir finansinė padėtis artimiausiu metu neleis įrenginėti lauko apšvietimo, laistymo sistemos, ar kitų sodo elementų, siūlome tai numatyti, paliekant galimybes ateityje tai įsirengti (atsivesti laidus ir pan.). Pasiteisinusi praktika, (neturint pakankamai lėšų įrenginėti gėlynus) numatytose vietose, paruoštą gėlynui plotą, uždengti agrotekstilę ir palikti iki kitų ar dar vėlesnių metų.
  2. Idėjų, stilistikos paieška. Kiemas yra namų tęsinys, lauko kambarys, todėl svarbu, kad jis stilistiškai derėtų ne tik su namo fasadu, bet ir namų interjeru.
  3. Projekto ar planelio rengimas. Jame pažymimi aukščiai, numatomos funkcinės zonos, takų išdėstymas, lauko architektūra, parenkami pagal augimo sąlygas bei sužymimi augalai, paruošiamas apšvietimo, laistymo planas, jei numatoma pjauti veją robotu - suplanuoti jam vieta. Taip pat reikia nepamiršti apie vietą šiukšlių konteineriams, žaliosioms atliekoms, kepsninei, vaikų žaidimams ir pan.
  4. Pagal sklypo sutvarkymo planą įrenginėjamos terasos, pavėsinės, atraminės sienelės ir kiti elementai.
  5. Sklypo valymas, lyginimas, formavimas. Jei reikia kasami tvenkiniai, įrenginėjami upeliai ar pan..
  6. Drenažo įrengimas.
  7. Laistymo sistemos įrengimas. Neįsirengus laistymo sistemos iš karto, galima tai padaryti vėliau. Techninės galimybės leidžia tai padaryti nesugadinant įrengtos vejos.
  8. Apšvietimo įrengimas. Jei abejojat ar tikrai verta investuoti į apšvietimą, galimą šį etapą praleisti, nes šiuolaikiniai žemos įtampos šviestuvai montuojami lengvai, laidai kasami negiliai. Apsodinus sklypą, galima tiesiog pasikviesti specialistus, kurie laikinai sumontuos parodomą apšvietimą ir bus lengviau apsispręsti.
  9. Želdynų įrengimas. Parenkant į savo sodą augalus, gėles, reikia gerai išanalizuoti jų morfologines bei bioekologines savybes (kitaip tariant kaip augalas derės vizualiai su kitais ir kokių sąlygų jam reikia sėkmingam augimui). Kad aplinkos tvarkymas netaptu vargu, želdynai mulčiuojami, parenkami tinkami vejos atskyrimai, augalai grupuojami.
  10. Vejos įrengimas. Vejai turi būti ne tik teisingai parinkta sėkla, paruoštas dirvožemis, bet ir reikiamu laiku atliktas pirmas pjovimas.

Aplinkos tvarkymas - tai ne tik kūrybinis, bet ir techninis procesas, todėl neverta skubėti ir verčiau patikėkite šiuos darbus specialistams. Taupymas "ne vietoje", bei padarytų klaidų taisymas gali kainuoti daugiau.